Koleżanki i Koledzy,
W dniu 17 lutego 2024 roku Krajowy Zjazd Delegatów powierzył mi zaszczytne i odpowiedzialne stanowisko Prezesa Polskiego Towarzystwa Rybackiego. To dla mnie wielkie wyróżnienie i honor móc służyć członkom zasłużonej organizacji rybackiej w Polsce. Polskie rybactwo posiada ogromny potencjał produkcyjny. Akwakultura niskointensywna przoduje w europejskim chowie i hodowli karpia, a akwakultura intensywna jest czołowym producentem pstrąga w Europie. W ostatnich latach Polska stała się największym w Europie, a drugim w świecie producentem kawioru z ryb jesiotrowatych. Możemy być dumni, że dzięki unijnemu wsparciu dla rybactwa polska akwakultura zmienia swoje oblicze, unowocześnia się. Wobec miejących zasobów mórz i oceanów zaczyna spełniać się wizja Marii Damanaki, komisarza UE ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej w latach 2010-2014, która wskazywała na konieczność rozwoju akwakultury.
W latach 2004-2013 Polska doskonale radziła sobie z wykorzystaniem środków unijnych kierowanych do akwakultury, gdzie wykorzystywaliśmy 100% alokacji środków kierowanych do polskiego rybołówstwa i akwakultury. W chwili obecnej czekamy na wstępną analizę wykorzystania przyznanej Polsce alokacji w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” 2014-2020. Mamy nadzieję, że Instytucja Zarządzająca (MRiRW) oraz Instytucja Pośrednicząca (ARiMR) wywiązały się z powierzonego im zadania i osiągnęły wysoki stopień wykorzystania środków pomocowych. Każda niewykorzystana złotówka będzie porażką Polski jako kraju realizującego założenia wspólnej polityki rybołówstwa.
Realizowany obecnie program Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027 ma duże opóźnienie, dlatego przedstawiciele organizacji rybackich na spotkaniu z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Panem Jackiem Czerniakiem zadeklarowały Instytucji Zarządzającej oraz Instytucji Pośredniczącej daleko idące wsparcie merytoryczne, które może przyspieszyć realizację działań przewidzianych w ramach programu.
Realizacja zadań wymaga zasięgania opinii prawnych, konsultacji, współpracy z innymi organizacjami branżowymi. Dla ich realizacji niezbędne są środki finansowe, które w przypadku naszego stowarzyszenia pochodzą głównie ze składek członkowskich, składek wspierających, sprzedaży „Przeglądu Rybackiego”. Zwracam się z prośbą o systematyczne uiszczanie bieżących składek członkowskich oraz uregulowanie zaległości. W ostatnim czasie gospodarstwa rybackie uzyskały wsparcie z mechanizmu interwencyjnego spowodowanego agresją Rosji na Ukrainę, która spowodowała utrudnienia rynkowe. Proszę o rozważenie wsparcia Polskiego Towarzystwa Rybackiego składką wspierającą, która pozwoli na prowadzenie bardziej efektywnego wspierania rybactwa śródlądowego. Proszę także o szerszą prenumeratę „Przeglądu Rybackiego”, gdyż wydawanie dwumiesięcznika w ostatnich latach nie jest wspierane środkami zewnętrznymi.
Licząc na Państwa współpracę i zaangażowanie w życie Polskiego Towarzystwa Rybackiego pozostaję w szacunku.
Jerzy Czyżak
Polskie Towarzystwo Rybackie
Prezes Zarządu
Artykuł Nowy rozdział Polskiego Towarzystwa Rybackiego pochodzi z serwisu POLSKIE TOWARZYSTWO RYBACKIE.